Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівський медичний фаховий коледж післядипломної освіти"

Етіологія, епідеміологія та патогенез коронавірусної інфекції

Пандемія COVID-19 (абревіатура від англ. COrona VIrus Disease – 2019) спричинена новим коронавірусом 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV).

Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Коронавірус оточений суперкапсидом, який пронизаний рідко розташованими шипами, що мають будову тонких шийок та розташованих на них кулястих головок, за зовнішнім виглядом вони нагадують корону.

Коронавіруси можуть швидко мутувати та ставати небезпечними. Так, наприклад, вірус SARS-CoV у 2002-2003 роках викликав спалахи острого респіраторного синдрому, а вірус MERS-CoV у 2012 році спричиняв близькосхідний респіраторний синдром. Вірус 2019-nCoV вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Тоді більшість людей, уражених новим вірусом, були пов’язані з ринком в м.Ухань.

Інфекція  поширюється повітряно-краплинним шляхом через вдихання розпорошених в повітрі в процесі кашлю або чхання крапель з вірусом, а також через потрапляння вірусу на поверхні з подальшим занесенням в очі, ніс або рот. За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей. Віруси нестійкі у зовнішньому середовищі. Вони миттєво гинуть при температурі понад 56 градусів, руйнуються піддією хлороформу, формаліну, етилового спирту або ефіру. Коронавірус добре переносить заморожування.

COVID-19 – це потенційно тяжка гостра респіраторна інфекція, яку викликає коронавірус SARS-CoV-2. Коронавірусна інфекція є небезпечним захворюванням, перебіг якого може бути  у різних формах – безсимптомній, легкій, а також тяжкій гострої респіраторної вірусної інфекції. Специфічні ускладнення COVID-19 можуть включати вірусну пневмонію, яка спричиняє гострий респіраторний дистрес-синдром або дихальну недостатність із ризиком смерті. Джерелом коронавірусноїі інфекції, як правило, є хвора людина. При цьому, період контагіозності на сьогоднішній день чітко не визначений.

Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.

Вхідними воротами для інфекції є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. При ураженні збудником nCov2019 інфікування стрімко поширюється на бронхи та легені.

На сьогодні патогенез COVID-19 невідомий. Вчені вважають, що вірус потрапляє у клітину за допомогою приєднання до рецепторів ангіотензинперетворювального ферменту 2 (АПФ2),  які вірус використовує як вхідні ворота. АПФ2 є мішенню цілої низки лікарських препаратів (інгібітори АПФ і блокатори рецепторів ангіотензину 2- cартани), що широко застосовують у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, артеріальною гіпертензією, цукровим діабетом. Тільки у Великобританії 10% населення (6,6 млн пацієнтів) регулярно їх застосовують, що, ймовірно, може бути підтвердженням високої інфікованості та смертності серед цієї популяції. Поєднання гіпертонічної хвороби та цукрового діабету в багато разів підвищує тяжкість перебігу коронавірусної хвороби.

Найбільш уразливим контингентом наразі є курці, особи чоловічої статі, люди азійської етногрупи,  люди похилого віку із супутньою патологією.